قسمت بیست و سوم . محمدرضا پهلوی و درس ریاضی در لوروزه

تاریخ:سه شنبه 31 اردیبهشت 1392-05:54 ب.ظ

یکی از دغدغه های اصلی مؤدب الوله نفیسی، در دوران سرپرستی ولیعهد ایران در سوئیس، کم توانیِ محمدرضا در فهمِ دروس ریاضی بود. دروسی که برای ارتقاء آموزشِ آن، پول های کلانی هزینه شد و به یکی از ممرّ درآمدهایِ معلمین ریاضی در مدرسه لوروزه تبدیل گردید.

حسین فردوست، یکی از اصلی ترین فعالیت های خود در دورانِ همراهی با ولیعهد در مدرسه لوروزه را، حلّ مسائل ریاضیِ او قلمداد کرده و نوشته است:

« در مدرسه له روزه هم گرفتاری محمدرضا شدید بود و مراجعات من برای حل مسائلش تقریباً روزانه بود. من گاهی 3- 4 ساعت برای حل مسائل ریاضی کار می کردم و گاه شب نیز بیدار می ماندم؛ ولی محمدرضا مطلقاً به فکر حل مسائل نبود و همانطور که قبلاً اشاره کردم، حتی به فکر اینکه راه حل مسائل را بیاموزد نیز نبود! 1»

محمدرضا پهلوی، خود نیز به این نکته اذعان داشته و در خاطراتی که در مهرماه سال 1337 ش به نقل از او در مجله خواندنی ها به چاپ رسیده، آمده است:


ادامه مطلب


قسمت بیست و دوم . محمدرضا پهلوی و درس نقشه کشی در لوروزه!

تاریخ:جمعه 6 اردیبهشت 1392-09:31 ب.ظ

از اولین روزی که پای محمدرضا پهلوی به سوئیس رسید، تا زمان بازگشت، یکی از اقدامات مؤدب الدوله نفیسی، نوشتنِ راپورت هفتگی برای رضاخان بود. در این گزارشات، که به صورتی مجمل، در روزهای شنبه ی هر هفته نوشته می شد، سعیِ نفیسی بر آن بود تا تمامیِ حرکات و سکنات و رفتارِ ولیعهد ایران را برای رضاشاه به تصویر کشد و الحق که در این حرکت، موفق نیز بود؛ ولی آنچه در این راپورت های هفتگی در هاله ای از ابهام قرار دارد، این است که در هیچ یک از آنها، در طولِ این 55 ماه، که دربرگیرنده ی حدود 240 گزارش می باشد، - البته گزارش های مربوط به زمان حضور ولیعهد در منزل پرفسور مرسیه و تحصیل در مدرسه ی اکل نوول، موجود نیست!! - هرگز نامی از « ارنست پرون » به میان نیامده و این در حالی است که در این گزارش ها، حتی از چگونگیِ ارتباط دانش آموزی که تنها برای یک یا دو بار در گردش های روزهای یکشنبه با ولیعهد ایران همراه بوده، مطلب نوشته شده است.

به هرحال، یکی از مواردی که در این گزارشات از ویژگی و فراوانیِ قابل توجهی برخوردار می باشد، کیفیت و کمیت تحصیلات محمدرضاست.  


ادامه مطلب


Admin Logo
themebox Logoساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو