نگاهی گذرا بر جریان شناسی تاریخی در ایران

نویسنده :قاسم تبریزی
تاریخ:سه شنبه 22 بهمن 1392-03:11 ب.ظ

ن و القلم

 

نگاهی گذرا بر جریان شناسی تاریخی در ایران1

از نهضت ملاعلی کنی علیه استعمار و عوامل آن، به تعطیلی کشاندن فراموشخانه و تشکیلات فراماسونری، تا انقلاب اسلامی، نهضت هائی با رنگ و محتوای اسلامی در این مرز و بوم رخ داده که هر چند هر کدام، به نوعی دارایِ ویژگی های خاصِ خود می باشد، ولی عموماً به لحاظ ایدئولوژیکی، مُلهم از قرآن و اسلام است.

به تعبیرِ استاد محقق محمدرضا حکیمی خراسانی:

« نهضت های فوق به رهبری آنان، آفاقِ حیاتِ اسلام را از تحرّک و اعتراض، سرشار می ساخت و این رسالت عظیم، همین سان و همین سان استمرار یافت، تا آن که بارِ این تکلیفِ الهی- انسانی و مذهبی- سیاسی، بر دوشِ حماسه آفرینان و شورگسترانِ این سده گذاشته شد.

این سده، نهضت هایِ یادشده، ابعاد گسترده تری یافت، چرا؟ چون ستم و جنایت، ابعاد دیگری یافت. دشمنانِ خارجی، پیش از هر کاری، کوشیدند تا راه را برای نفوذِ خویش، به وسیله تصرف در فرهنگ و اقتصاد و سیاست ملّی و سنّت های اسلامی، تغییر و تحریف آنها به سودِ خود، نفوذ خود را هموار سازند2 


                                      


ادامه مطلب


ابراهیم کسرائی و عبدالعظیم ولیان

تاریخ:سه شنبه 15 بهمن 1392-10:02 ب.ظ

 

حضور پنهان و آشکار اعضای تشکیلات بهائیت در رده های مختلف و متفاوت دیوان سالاریِ رژیم شاهنشاهی، یکی از حرکت های حساب شده ای بود که از سوی سردمداران بهائیت در ایران و عکا، سازماندهی می شد.

یکی از این افراد، ابراهیم کسرائی، تربیت شده ی دانشگاه یوتای امریکا در رشته کشاورزی (درختکاری و سبزی) بود، که زمانی که ریاست سازمان اصلاحات ارضی در تربت حیدریه و کاشمر (از شهرهای استان خراسان) را به عهده داشت، با عبدالعظیم ولیان، که تو نیز بازرس ویژه وزارت کشاورزی در جریان اجرای اصلاحات ارضی بود، روابطی تنگاتنگ یافت و با او در چپاول و دزدی ها همراه شد.

یکی از اقدامات عبدالعظیم ولیان در این دوران، همکاری و حمایت از بهائیت بود. تشکیلاتی که از آغاز، با طراحی اصلاحات ارضی در ایران، نابودی کشاورزی ایران را هدف گرفته بود و با قرار دادنِ تیمسار ریاحی، (وزیر کشاورزی وقت)، که با صهیونیست ها ارتباط سازمان یافته داشت، این مسئله را دنبال می کرد. حضور ولیان، در همراهی با ریاحی در این مأموریت نیز، از نکته هایی بود که از نگاهِ تیزبین اهل نظر پنهان نبود. 


                                                         


ادامه مطلب


Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic