قسمت بیست و یکم . محمدرضا پهلوی و ریخت و پاش در گران ترین مدرسه ی دنیا!!

تاریخ:شنبه 17 فروردین 1392-02:37 ب.ظ

رضاخان میرپنج، قزاقِ بی سوادی بود که به علتِ دارا بودنِ برخی خصلت ها و خصوصیات فردی، مورد توجه کودتاگرانِ خارجی و عوامل داخلی آنان قرار گرفت و در جریان آن، در مدت زمانی کوتاه، که یک دوره ی 5 ساله، از سال 1299 تا 1304ش بود، به سردارسپهی . وزیرجنگی . نخست وزیری و در نهایت به شاهنشاهی رسید.   

محمدرضا پهلوی درباره ی علت بی سوادی رضاخان می نویسد:

« سختی و مشقت زندگی، از دست دادن پدر در دوران کودکی و نبودن وسیله، باعث شد که رضا شاه در ابتدای عمر به مدرسه نرود و خواندن و نوشتن را نیاموزد1

و تاج الملوک، که اولین ملکه ی دربار پهلوی بود نیز در سال 1347ش در مصاحبه با خبرنگار یکی از مجلات چاپ پاریس، به نام کنفیدانس، درباره ی بی سوادی رضاخان گفته است:

« پدر و مادر او از رعایای معمولی بودند و خودش هم اصلاً سواد نداشت.2»

هر چند بی سوادی مطلقِ رضاخان قابل قبول نیست و این نظر که او در دوران تصدی وزارت جنگ، چندان تلاش نمود تا موفق به خواندن و نوشتن شد، قابل قبول تر است که این حقیقت، در مکاتبات مستمر و البته ویرایش شده ی او با محمدرضا پهلوی در دوران تحصیل در سوئیس نیز قابل مشاهده است. 


ادامه مطلب


قسمت بیستم . محمدرضا پهلوی و آموزه های صهیونیستی در مدرسه له روزه

تاریخ:شنبه 3 فروردین 1392-09:28 ب.ظ

در زمانی که جریان پروتستانسیم، توسط «مارتین لوتر»، تحت تأثیر شرایط اجتماعی و فساد حاکم بر کلیسای کاتولیک در اروپا شکل گرفت، کشور سوئیس، یکی از مکان های امنی بود که رادیکال ترین افراد پیروِ لوتر را در خود جای داد تا افرادی چون «ژان کالون» و «هولدریخ زوینگلی» به تأسیس کلیساهای پروتستانی خود اقدام نمایند و همچنین کسانی چون «فیلیپ ملانگتون» و «فون کارل استات» نیز،که به این کشور فرار کرده بودند، دست به انتشار نوشتجاتی در ترویج آن بزنند.

صرفنظر از اظهارنظرهای متفاوتی که در رابطه با شخص و شخصیتِ مارتین لوتر و وابستگی او به یهودیان مطرح است؛ تا جائی که این نحله ی فکری، به عنوان «مسیحیت صهیونیستی» مطرح گردیده و خودِ او نیز در جائی، خطاب به کلیسای کاتولیک، گفته است : « اگر کاتولیک ها از اینکه مرا کافر بنامند، خسته شده اند، بهتر است مرا یهودی بنامند1، آنچه مسلّم و روشن است، این است که مدرسه له روزه، در سال 1880 م توسط فردی به نام «پل امیل کارنال» که خود از شخصیت های پیرو این نحله ی فکری بود، تأسیس شد. مدرسه ای که در تدوین برنامه های آموزشی و طراحی ساختمان آن، هم « جشن عشایِ ربانی » گنجانده شد و هم برای اجرای مراسم نمازِ دانش آموزان وکارکنانِ یهودی آن، « نمازخانه » قرار داده شد. 

                  

              پل کارنال                                                  هنری کارنال و همسرش

                                                      


ادامه مطلب


Admin Logo
themebox Logoساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو