تبلیغات
عبور از تاریخ - کمی درباره ی داریوش همایون

کمی درباره ی داریوش همایون

نویسنده :قاسم تبریزی
تاریخ:شنبه 9 شهریور 1392-09:19 ب.ظ

داریوش همایون، عضو حزب پان ایرانیسم، بر اساس آئین شاهنشاهی. عضو حزب ملت ایران = پان ایرانیسم . عضو حزب دمکرات . همکاری با مؤسسه فرانکلین . مؤسس روزنامه آیندگان . عضو حزب رستاخیز . معاون وزیر . وزیر اطلاعات و جهانگردی و ...

پس از انقلاب، پناهنده به فرانسه و وابسته به ایوزیسیون ضدانقلاب اسلامی.

در سال 1307 ش متولد شد. پدرش نصرالله کارمند وزارت دارائی بود و یک برادر به نام سیروس دارد. سیروس در کشور آلمان تحصیل می کرد که به علت کلاهبرداری دستگیر و از آلمان اخراج شد.

داریوش همایون، ابتدا در دبیرستان البرز تحصیل کرد و سپس به مدرسه دارائی رفت و پس از دیپلم به آن وزارتخانه پیوست. در حین اشتغال، در دانشکده حقوق ادامه تحصیل داد. برای تحصیل در مقطع دکتری نیز ثبت نام کرد که موفق نشد.

در سال 1325 ش که کارمند دارائی بود در حزب پان ایرانیسم فعال شد. همراهان او : جواد تقی زاده . محسن پزشکپور . بیژن فروهر . دکتر عالیخانی و... بودند.

زمانی که مشغول ساختن نارنجک بود، انفجاری رخ داد که موجب آسیب دیدگی پای او گردید! گویا در آن حال، قصد سرقت از کمپ امریکائی ها را داشته است.

وی زمانی هم سردبیر روزنامه «سومکا» شد و نشریات «پای مردی» و «شیر شرق» را منتشر کرد.


                                               

                                               

                                                                  داریوش همایون به همراه منصور روحانی، وزیر بهائی آب و برق


در سال 1331ش، در حال حمل سلاح دستگیر شد و افزون بر 4 ماه در زندان بود.

پس از کودتای امریکائی . انگلیسی 28 مرداد 1332 مدتی جانشین دکتر منشی زاده، رهبر سومکا شد.

در سال 1332 با دکتر ضرابی . امیر مکری و جهانگیر تفضلی همکاری می کرد و مکتب ناسیونالیست مثبت را تأسیس نمود؛ که چندان دوام نداشت.

در سال 1334 به روزنامه اطلاعات راه یافت و در بخش خبرنگاری و نویسندگی، که گاهی هم تفسیر سیاسی می نوشت، فعالیت کرد و به ظاهر، علیه امریکا نیز چند تحلیل ارائه داد!

در سال 1339 به جبهه ملی پیوست که در این موقع، به عنوان جاسوس سازمان سیا و فردی مشکوک مطرح بود.

وی با دکتر غلامحسین صدیقی همکاری می کرد و با خانم پروانه اسکندری و دکتر فریدون مهدوی و... کار مشترک داشت.

در سال 1340 به همراه 77 نفر دیگر از جبهه ملی اخراج شد، ولی دلیل اخراج آنان، هیچگاه مشخص نشد و اخراج شدگان نیز سکوت کردند! تا جائی که پس از انقلاب اسلامی نیز از این معما پرده برداشته نشد.

پس از این ماجرا، با مؤسسه فرانکلین، ارتباط تنگاتگ یافت؛ تا اینکه با هماهنگی آمریکائی، برای تحصیل و کسب تجربه به امریکا فرستاده شد و پس از بازگشت، بازرس مؤسسه فرانکلین در خاورمیانه شد و در مدت 3 سال، 21 سفر مأموریتی برای امریکائی ها صورت داد.

داریوش همایون، پس از سقوط « دکتر سوکارنو » توسط سازمان سیا، تحلیلی پیرامون این موضوع در روزنامه ی اطلاعات ارائه داد! و در جریان جنگِ شش روزه اعراب و اسرائیل، به نفع رژیم صهیونیستی فعالیت کرد1.

او با سیف پورفاطمی برادر دکتر حسین فاطمی و دکتر فریدون مهدوی، رفاقت خاصی! داشت.

همایون در سال 1345ش، ارتباط خود را با سازمان سیا و عوامل آن گسترش داد و دامنه ی تحقیقاتی خود بر روی حزب کمونیست، عراق، حزب کمونیست عراق، احزاب کمونیست خلیج فارس، فعالیت شوروی در ایران، گسترش داد و در درون حاکمیت، به توصیه ی امریکائی ها فعال شد. دکتر عالیخانی وزیر اقتصاد- به همایون، امتیازات زیادی داد و او را به امیرعباس هویدا نزدیک کرد. روزنامه آیندگان را به کمک اسرائیلی ها راه اندازی نمود2 و در تلویزیون و رسانه های عمومی فعال شد و مدتی هم به عنوان استاد روزنامه نگاری، در دانشگاه تدریس کرد.


                                   

                                                              داریوش همایون و امیرعباس هویدا، نخست وزیر بهائی

در راه اندازی روزنامه آیندگان، 170 میلیون تومان از بودجه ی محرمانه ی وزارت اطلاعات و جهانگردی برداشت کرد و دختر عمه ی خود،صدیقه کامکار شاهرودی را در آن اداره ی آن به کار گرفت.

همکاران او در روزنامه آیندگان، دارای سوابق متفاوتی بودند، عده ای توده ای، جمعی تروتسکیسم، افرادی مائوئیست، مانند : جهانگیر بهروز . هوشنگ وزیری . نجف دریابندری، که مدتی دبیر اول سازمان فرانکلین بود، و در این میان، نباید نقشِ همایون صنعتی زاده را نادیده گرفت! دکتر مهدی سمسار که در کیهان سردبیر بود، با همایون و آیندگان همکاری می نمود.

چهره های دیگری که در آیندگان، همکار همایون بودند : منوچهر پزشکان . هوشنگ پورشریعتی .

غلامحسین صالحیار، یکی دیگر از همکاران همایون بود که پس از خاتمه تحصیل، هنرپیشه ی تئاترصادق پور در لاله زارنو شد و زمانی در کنکور مصححین روزنامه اطلاعات شرکت نمود و به مدت سه سال مصحح بود. وی کارمند دارائی هم بود که به علت وابستگی به حزب توده اخراج شد و دو سال هم سردبیر روزنامه اطلاعات بود. صالحیار، به علت اعتیاد مفرطی که به مشروبات الکی داشت، و به عنوان « دائم الخمر » مشهور بود، در میان دوستانش نیز، مورد نقد قرار می گرفت.

داریوش همایون، به ظاهر فردی زیرک . فعال و پیچیده بود. به زبان انگلیسی مسلط بود و با زبان های آلمانی و فرانسوی نیز آشنائی داشت. شاید یکی دیگر از عوامل ترقی او، ازدواج با خانم هما زاهدی، دختر فضل الله زاهدی، نخست وزیر کودتا بود.

به علت نزدیکی به امریکائی ها، در میان سیاسیون،به عنوان یکی از اعضای سازمان سیا شهرت داشت. با تشکیل حزب رستاخیر، به آن پیوست. زمانی عضو هیئت اجرائیه و دفتر سیاسی آن حزب بود و وقتی که قائم مقامی حزب را دارا شد، بیشتر مورد توجه شاه قرار گرفت.

همایون با محمود جعفریان، از توده ای های پیوسته به دربار، ارتباط داشت.

در جریان خیمه شب بازی دستگیری تعدادی از بدنام ترین سران رژیم شاهنشاهی، با هدف خاموش نمودن آتش انقلاب اسلامی، داریوش همایون نیز یکی از دستگیر شدگان بود.


                                       

                                                                      داریوش همایون، در زندان رژیم شاهنشاهی پهلوی

در مدت بازداشت، او که با پیچیدگی های شاریط سازمانی آشنائی داشت، در بازداشتگاه، تغییر قیافه داد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، از زندان گریخت و موفق به فرار از کشور شد. در فرانسه سکنی گرفت و به رویاوئی با انقلاب اسلامی مشغول شد.

نوشته شده در تاریخ 24 فروردین 1389

 

پی نوشت ها         

1 . روزنامه آیندگان به روایت اسناد ساواک

2 . همان
Admin Logo
themebox Logo