تبلیغات
عبور از تاریخ - تأسیس کلوپ های روتاری در ایران !

تأسیس کلوپ های روتاری در ایران !

نویسنده :قاسم تبریزی
تاریخ:پنجشنبه 20 تیر 1392-10:40 ب.ظ

اولین کلوپ روتاری در شهر « شیکاگو » در امریکای شمالی، توسط « پل هاریس » که به ظاهر یک حقوق دان جوان بود، تأسیس شد و در 23 فوریه 1905م (4/12/1283ش)  اولین جلسه ی خود را تشکیل داد. در سال 1922 دارای آرم و نشانه ای خاص شد.

دومین کلوپ در 3 سال بعد، سال 1908 م در سانفرانسیسکو ایجاد گردید و در سال 1910م نیز چنین کلوپی در کشور کانادا فعال شد1.

اگر چه غرب سعی دارد تا تشکیلات های استعماریِ با اهداف خاص خود را شکل « حقیقی » داده و به نام افراد ثبت کند تا ماهیت استعماری آن مشخص نشود، ولی روند کار و زمانه و کارنامه ی به جای مانده، مسئله را روشن می نماید.

البته کسانی که با « استعمار غرب » و روش ها، برنامه ها و توطئه های آن آشنا بوده و هستند، از ابتدا نسبت به وجود تشکیلات هائی چون: فراماسونری . لاینز . روتاری . تسلیح اخلاقی . گروه صلح و... به دیده ی تردید نگریسته اند، همانگونه که به تأسیس تشکیلات های استعماری توسط غرب در جهان اسلام، امثال : وهابیت . بابیت . ازلیت . بهائیت . قادیانی گری . اسماعیلیه گری و... که پدیده های استعمار بوده و عملکرد آن ها نیز، همین مسئله را روشن نموده، نگریسته اند.


وضعیت کلوپ ها، پس از 70 سال (1974م) در 151 کشور، با داشتنِ 16172 کلوپ و تعداد 758750 عضو در 357 منطقه جغرافیائی توسعه یافت2، اما در ایران، امریکائی ها پس از کودتای 28 مرداد 1332 با دستیاری انگلستان، شروع به تأسیس و گسترش تشکیلات نمودند. تقویت و گسترش لژهای ماسونی . تشکیلات بهائیت . تشکیلات صهیونیستی و... به عنوان ابزار مستقیم؛ و در حاشیه هم، چندین مؤسسه و تشکیلات، امثال: فرانکلین . بنگاه نشر و ترجمه کتاب و... هر کدام با مأموریتی و مدیریتی خاص!

در سال 1333ش، اولین تشکیلات روتاری، توسط « دکتر گراتس » در قسمت زمین شناسی « اصل چهار » راه اندازی گردید و سپس شروع به انتخاب و استخدام افراد نمود. گراتس با تشکیل جلسات، هم به جذب و هم ارزیابی افراد می پرداخت. هسته مرکزی این تشکیلات، با « ژرژ آواتسف » . « دکتر ورجاوند » و « مجید امیرابراهیمی » شروع شد؛ سپس « عباس مسعوی » . « سناتور مصطفی تجدد » . « دکتر جهانشاه صالح »، از تربیت شدگان مدرسه امریکائی ها، در این تشکیلات فعال شدند. مدتی بعد « چارلز کولاک »، رئیس انجمن دوستداران آمریکائی خاورمیانه، مدیریت این مجموعه را پی گرفت و در کمتر از یک سال، حدود 30 نفر از آنها، هیأت مؤسس کلوپ روتاری تهران را به وجود آوردند.

با حضور حسین علاء در این مجموعه، در سال 1334ش، شهربانی کل کشور موافقت رسمی خود را با فعالیت آن اعلام نمود! در این سال (1334) تعداد این کلوپ ها در ایران، به عدد 11 رسید و این درحالی بود که به علت ساده اندیشی، برخی از مورخان و تاریخ نگاران، این تشکیلات را، « کلوپ های غیرسیاسی » . « مستقل » و « مراکز نیکوکاری » قلمداد می نمودند! یعنی امریکا، پس از کودتا، این تشکیلات را برای امور خیریه و سامان دادن به خیّرین راه اندازی نمود!

در سال 1964م، اعضای کلوپ روتاری با محمدرضا پهلوی ملاقات نمودند که در این دیدار، رئیس کلوی روتاری بین المللی نیز حضور داشت، که در این جلسه، شاه قول همه نوع همکاری را به او داد3 و در چهار سال بعد یعنی در سال 1968م، با گسترش کلوپ ها، « دفتر مشاور اداری روتاری بین المللی در ایران بر کار کلوپ ها نظارت نموده » و در سال 1969م نیز محمدرضا پهلوی برای کنوانسیون بین المللی روتاری پیام فرستاد.

اولین کنکره ی رسمی این تشکیلات در ایران، در سال 1348ش با مدیریت مجید امیرابراهیمی در تهران تشکیل شد. در سال 1970م، سپهبد علی محمد خادمی، از رجال بهائیت و از امرای ارتش، به عنوان مشاور اداری روتاری بین المللی انتخاب گردید.

کنفرانس های بعدی تشکیلات روتاری در ایران، به ترتیب: سال 1349ش در اصفهان . سال 1350ش در شیراز . سال 1351 در تبریز و سال 1352 در آبادان تشکیل شد.

در ششمین کنفرانس روتاری، 480 تن از اعضاء به همراه همسران خود در آن حضور یافتند و در سال 1974م به بعد نیز، رضا رزم آرا، به عنوان مشاور اداری روتاری بین المللی انتخاب گردید4.

پرداختن به اعضای هیأت مؤسس و فعالان مراکز استان ها، شهر ها و اعضای تأثیرگذار این تشکیلات، که چهره های گونه گون بودند، نیاز به تحلیل و بررسی مستقل دارد؛ اما آنچه مهم است، این است که ردّ پای آنها را در تشکیلات فراماسونری . بهائیت . صهیونیستی . دربار و درنهایت در ارتباط مستقیم با آمریکائی ها باید جستجو نمود، که سراسر زندگیِ آنان، مشحون از خیانت، فریبکاری، همراهی با دشمنان دین و ملت بوده است، اگرچه به ظاهر « پزشک » . « مهندس » و حتی « ناشر » بودند.          

 

پی نوشت ها    

1 . راهنمای کلوپ های روتاری ایران . 1353 . تهران . با مقدمه رضا رزم آرا . ص 7

2 . همان . ص 8

3 . همان . ص 11

4 . همان . صص 11 و 12
Admin Logo
themebox Logo