تبلیغات
عبور از تاریخ - عبور از تاریخ

عبور از تاریخ

تاریخ:یکشنبه 10 اردیبهشت 1391-07:12 ب.ظ

تاریخ، مجموعه­ ای از وقایع و اتفاقاتِ پر فراز و نشیبی است که در کوران آن، مردان و زنان بسیاری به ایفای نقش پرداخته­ اند.

میزان دانش و آگاهیِ نقش­ آفرینانِ عرصه ­های مختلف تاریخی، به همراه نوعِ نگرش و بینشی که از آن برخوردار بوده ­اند، جایگاه و میزانِ تأثیر آنان را در برهه ­ها و بزنگاه­ های متفاوت، مشخص می­ کند.

روشن است که در بین این مردان و زنان، کسانی یافت می­شوند که نه تنها ایفاگر نقش، که خود نقش آفرین بوده و به فراخور زمان و مکان، در جایگاه رهبری و هدایت گروه های مختلف قرار گرفته ­اند؛ همین ها هستند که از آنان چه زن باشند و چه مرد به عنوان رجال، یاد می شود که رجال تاریخی، بخشی از آن است.

و حضور این افراد، در عرصه ی رویاروئی های مختلف سیاسی، اجتماعی و...  است که آنان را به دو گروه متمایز تقسیم می کند؛ گروهی امام نورند و گروهی امام نار و بسیاری دیگر نیز، در پیروی از این یا آنند.

در این دنیای مجازی که پر است از نوشته های جوراجور و هرکس با هر سلیقه ای، هرآنچه می خواهد، می نویسد و در برخی مواقع، بعضی حقایق و واقعیت های تاریخی، محملِ قلمفرسایی های فراوانی واقع می شود تا در لابلای آن، نکته ای نادرست به خوانندگان القاء شود، ما نیز تصمیم گرفتیم تا به میزان توانائی و شناخت خود، عرصه ی تاریخ معاصر ایران را حوزه ی نوشتاری خود قرار دهیم و به فراخور موضوع، به معرفیِ مستند برخی از این امامانِ نور و نار و نقش پنهان و آشکار آنان اقدام کنیم.

امید است این کوشش، به مثابه ی چراغ روشنی باشد تا در عبور از گردنه های پرپیچ و خم و متفاوت، امّا تکراریِ تاریخ به کار آید.

 
Admin Logo
themebox Logo